Ahogy elköszöntem a téltől új terveket kezdtem szövögetni a tavaszi és nyári fotózásaimmal kapcsolatban.
Szerettem volna egy lessátrat magamnak, de sajnos sehol sem találtam az országban eladó gyári darabot. Magyarországon lett volna több helyen is, de látatlanban rendelni nem akartam és talán el sem küldték volna nekem ide. Na, és az ára is eléggé borsos lett volna számomra, annál is inkább mivel még sosem próbáltam lessátorból fotózni és nem is biztos, hogy fog menni nekem ez a műfaj. Így gondoltam, hogy a neten fellelhető képek alapján tervezek és varrok egyet magamnak. Nem ment nagyon könnyen és gyorsan a dolog, mert mindent magamnak kellett kigondolni és kivitelezni. Egyedül a fém alkatrészeket csináltattam mással baráti és házastársi alapon.:-) Anyagilag negyede annyiba került mint a Magyarországon kapható legolcsóbb lessátor. A saját munkámat persze nem számítottam.
A kész "ojjektum" így néz ki:
Első és oldalsó rész
Oldalsó és hátsó rész
Betekintés a zipzáros ajtón keresztül Gép helyzete a kémlelőnyílásban Kukucskáló ablakocskák és egy használaton kívüli kémlelőnyílás bentről nézve A sátor csúcsa belülről és a legfelső ablakocska Kilátás az ablakokon keresztülEmberi szemmel jobban ki lehet látni távolról is(15-20cm-ről), a kis pana egészen a szitaanyaghoz tartva ezt látja.
Így illeszkedik a tájba a sátram
A fenti képeken gondolom látszik, de azért elmondanám, hogy a sátor fő lapján három kémlelőnyílás van, két oldalsó lapján pedig kettő-kettő. Ablakocskából a fő sátorlapon három, az oldalsó lapokon kettő-kettő és a hátsó lapon a bejárat mellett egy helyezkedik el. A kémlelőnyílások és ablakocskák a földtől olyan magasságban helyezkednek el, hogy a kempingszéken ülve kényelmesen lehessen kinézni illetve a gépet használni. Az alsó kémlelőnyílás használata esetén szögkeresőt teszek a gépre. A legfelső ablakocskán ki lehet kukkantani álló helyzetben és az alatta lévő (legfelső) kémlelőnyíláson keresztül ugyancsak állva lehet fotózni, ha a helyzet megkívánja.
Legnehezebb dolog volt megtervezni a sátor csúcsi részét ahová a tartórudak összefutnak.
Végül ilyen lett:
Felső nézet OldalnézetA sátor lábai alá ilyen kifúrt vaslapocskák készültek:
A két szabadon lévő lyukba a sátorrúd vége és a sátorszeg kerül, hogy szél esetén el ne repüljön az "ojjektum" szabadon hagyva engem a vadak martalékául.:-) A fémlapocskákat összekötő spárga hossza egyenlő a sátor alapjának átlójával és azért van narancssárga és világoskék szakasza is, hogy el ne veszítsem. Középen szétválaszthatóak arra az esetre ha zavarnának a sátorban való mocorgás közben. Ez az alkatrész(a fémlapocskák a spárgával összekötve) kényszeríti a sátorrudakat a kívánt ívre hajolni és lehetővé teszi, hogy a sátorlapot fentről ráhúzzam.
Technikai adatok:-Alapterület: 100x100cm
-Magasság: 180cm
-Sátorlap anyaga: terepszínű vászon
-Ablakocskák anyaga: sötét színű lyukacsos bélésanyag
-Merevítés: 50 centis szelvényekre szétszedhető üvegszálas sátorrudak(régi turistasátor maradványai)
- A csúcs alkatrész ahová a sátorrudak összefutnak 15mm átmérőjű rézcsőből készült. Mérete 20x6cm.
-A sátor súlya minden alkatrészt beleértve 2,6kg
-Mérete a régi turistasátor tokjába csomagolva kb. 64x20cm
A sátorlap anyaga nem vízhatlan, de szükség esetén impregnáló spray-vel ez a gond valamennyire megoldható. Vásárolhattam volna vízhatlan műszálas anyagot is, de ezt a vásznat ellenállóbbnak, masszívabbnak láttam és nem ad ki suhogó hangot sem.
Készítés közben olyan akadály gördült elém, hogy a varrógépem elromlott és két napig kellett várjak türelmetlenül az új alkatrészre, de végül is kész lett a sátram valahogy.
A sátor összeszerelése és szétszedése kb. 6-6 percet vesz igénybe, de gondolom gyakorlással gyorsabban fog majd menni. Minden esetre az lenne a legfontosabb, hogy hatékonyan tudjam használni majd és ütőképes fotókat készítsek a segítségével, de tudom, hogy ehhez sok időre és türelemre lesz szükségem.