Gondoltam írok egy bejegyzést a viselkedésükkel kapcsolatban, amolyan ismeretterjesztő féleséget.
Az élelemért minden esetben harc folyik, kisebb vagy nagyobb, de valódi harcok ezek.

A szarkák is odamerészkednek a helyszínre, de az ölyvekkel sosem alakul ki konfliktusuk a nagy súlycsoportkülönbség miatt. Az ölyveket egyáltalán nem zavarja a jelenlétük, mintha észre sem vennék őket. A szarkák csak a morzsából kapnak, de szerintem a gyenge csőrükkel úgysem tudnák széttépni a húst. Ezért ott leselkednek az ölyvek körül és várják, hogy a széttépet zsákmányból pár morzsát megkaparinthassanak.

Nagy örömömre tegnap egy más fajta ölyv is meglátogatta a vendéglőmet. A helyszínen csak annyi különbséget vettem észre, hogy ez a madár sokkal idegesebb, éhesebb és ezért agresszívabb volt az egerészölyveknél, valamint a színe világosabb, több fehér rész volt a tollazatában. Nagyon szép madár. Itthon a képeket nézegetve vettem észre, hogy a lába egészen az ujjakig tollas. Kezdtem kutatni egy szakkönyvben és felfedeztem, hogy ez egy gatyásölyv (Buteo lagopus) lehet. Mérete kb. ugyanaz mint a megszokott vendégeimnek, az egerészölyveknek (Buteo buteo). Gondolom a táplálkozási szokásaik is hasonlóak, legalábbis a csirkehátat egyformán imádják.

A világos tollazatú egerészölyveknél is világosabb ez a gatyásölyv, főleg a fején és a szárny alsó felületén valamint a farktollak alsó részén, de legfontosabb különbség az, hogy a lába az ujjakig tollas:
Erzsébet, 10* az ölyves sorozatodra!
VálaszTörlésA 2. képed kiemelném, gyönyörű! Azok a szárnyak... Szeretik a bolti csirkét, úgy látszik :)
És mi van a mókusaiddal??? Őket is láthatjuk?
Jajj, Gabi nem tudok egyszerre annyi mindennel foglalkozni. A cinegézés is azért ment ezen a télen, mert abban a témában már több éve tevékenykedek és pontosan tudtam, hogy mit kell még csiszolni rajta és sikerült is amit akartam. Az ölyvezést tavaly kezdtem, mármint az elmúlt télen, csak akkor semmi nem sikerült mert nem tudtam elég időt tölteni vele. Ezen a télen abba öltem rengeteg energiát, mert beterveztem magamnak, hogy ölyvfotó kell! És még jövő télen is szeretném folytatni.
TörlésA mókusokat rendszeresen etetem, minden második nap teszek nekik egy odúba hat diót és néha aszalt szilvát is. Mindig elfogy a kaja és a dióhéjakról látom, hogy a mókusok vagy mókus rágta ki. Sajnos nem nagyon látom őket mozogni vagy mert nem is járkálnak annyit télen, vagy mert nem figyelgetem eleget. Remélem nyáron fogom tudni fotózni őket.
Örvendek, hogy még nem unod az ölyveket.:-)
nagyon szépen összehoztad ezt a sorozatot is , GRATULÁLOK
VálaszTörlésRemek képek, remek írás.
VálaszTörlésJó megfigyelések és kitűnő képek. Rövid idő alatt szakértővé képezted magad. Szívből gratulálok!
VálaszTörlésCsodaszép sorozat,nagy élvezettel és irigykedéssel figyelem!:)Üdv,ladikos
VálaszTörlésFantasztikusak ezek az ölyvfotók! A viselkedési formák bemutatása így fotókkal szemléltetve egészen egyedülálló. Gratulálok!
VálaszTörlésNagyon szépek.Mien obival készültek?
VálaszTörlésAz 5,9 és 11-es képek a Nikon AF-S 70-300mm f4,5-5,6 VR obival készültek, a többiek a Nikon AF 300mm f4 obival ami egy elég régi gyártmány(1987-2000-ig gyártották), az enyém a sorozatszáma alapján kb. 18-20 éves lehet, de imádni való. Egyébként a 70-300-assal azért próbálkoztam egyetlen egy nap mert gondoltam, hogy könnyebben meg tudom oldani, hogy ne lógjon ki mindegyre a képből a civakodó madarak szárnya. Sajnos azonban így is megtörtént, ha pedig kisebb fókusztávon fotóztam, hogy biztos legyen akkor túl kis méretben kerültek a képre és nem lett olyan szép részletes a tollazatuk. Ezért inkább maradok a fix 300-as mellett és megfelelő helyre teszem a csalit.
TörlésKedves Erzsébet!!
VálaszTörlésEz igazán nagyszerű sorozat! Nekünk és minden alkalommal reménykedtem , hogy az áhított gatyás beszáll , de nem volt hajlandó!! Még egyszer gratulálok , szép munka!!!!!!! Tibor
Köszönöm Tibor.:-)
TörlésNekem is csak egyszer jött eddig.
Fantasztikus fotósorozat (megörökítések :) az írást hozzá pedig élvezettel olvastam. Irigykedve nézem ezeket a csodálatos fotókat - persze pozitív értelemben!!! Gratulálok.
VálaszTörlésKöszönöm Nektek a kedves szavakat!:-)
VálaszTörlésSzia Erzsi, ez annyira érdekes, hogy... nagyon! magávalragadó az egész! Gratulálok, és várom a folytatást, pedig én nem is vagyok olyan nagy rajongója általában véve az állatoknak, de ez annyira érdekes!!! (vagy mégis igazán kedvelem őket? képes vagy megszerettetni! :D )
VálaszTörlésEnnek örvendek.:-)
TörlésÉn sem vagyok egy nagy madárszakértő de szeretem őket és a megfigyelésük és főleg a fotózásuk örömet szerez. Folytatás lesz, mert amíg van hó addig gondolom jönnek és nyáron is szeretném fotózni a madarakat valamilyen formában.
Gratulálok Erzsi a gyönyörű fotókhoz! Nagyszerű a leírás is! :)
VálaszTörlésNagyon érdekes olvasni a tapasztalataidat, élmény lehet így megfigyelni őket. A képek nagyszerűek. Így a beszámolóval együtt külön értéket képviselnek.
VálaszTörlésNagyon jók ezek a fotók! A gatyás igazán "jó fogás"! Ha kitartóan etetsz, az sem kizárt, hogy valami nagyobb ragadozó figyeljen fel az ingyen kajára, bár nálunk elég kevesen vannak! Várom a folytatást!
VálaszTörlés